Obchody 151. rocznicy Bitwy pod Węgrowem

Bitwa pod Węgrowem 151

Bitwa pod Węgrowem 151

„Na prochach Waszych z pól polskich kamienia wznoszą przez pamięć wdzięczne pokolenia” brzmi napis na Kamieniu – pomniku upamiętniającym Bitwę pod Węgrowem, która rozegrała się 3 lutego 1863 roku w czasie Powstania Styczniowego.

2 lutego w Bazylice Mniejszej odprawiona zostanie msza święta w intencji poległych podczas Powstania Styczniowego 1863 roku, po której będzie możliwość odwiedzenia miejsc pamięci: cmentarza rzymskokatolickiego oraz ewangelickiego, pomnika Józefa Berlińskiego przy ulicy Mickiewicza. Odbędą się również uroczystości pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych. Ponadto w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie miało miejsce otwarcie wystawy Rawicz i inni… w 150. rocznicę stracenia naczelnika woj. podlaskiego Władysława Rawicza.

3 lutego uczniowie węgrowskich szkół zobaczą film „Wierna Rzeka”, którego akcja toczy się w 1864 roku w końcowej fazie Powstania Styczniowego. Z kolei zainteresowani publikacjami związanymi z historią regionu będą mogli wziąć udział w promocji książki pt. „Feliks Bartczuk ostatni weteran powstania styczniowego”.

Z okazji 151. rocznicy Bitwy pod Węgrowem odbędzie się również II Międzynarodowy Turniej Szachowy w dniach 15 – 17 luty.

Patronat medialny nad obchodami rocznicy objął „Głos Węgrowa i Okolic”, Katolickie Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny Podlasie24.pl. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz na stronie www.bitwapodwegrowem.pl.

Źródło www.wegrow.com.pl / BM